Hiçbir zaman hatırınızdan çıkmasın ki, Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.
Mustafa Kemal ATATÜRK
Google SEO

Google, 2017’nin Popüler Aramalarını Açıkladı

2017 yılında popüler olan arama sonuçlarını açıkladı. Dünyanın her bir tarafından verileri kategorilere göre düzenleyen sonuçlarına ülke bazında da bakılabiliyor.

Türkiye sonuçlarına baktığımız zaman, dizi, nedir, yemek tarifi, ünlüler, şarkı ve genel olarak 6 farklı kategori açıklandığını gördük bu sene.

Google’ın, Listelerin nasıl oluşturulduğunu öğrenin başlığı ile yaptığı açıklama ise; “Listeler, 2016 yılına kıyasla 2017’de kullanıcı trafiği açısından yüksek sıçrama yapan arama terimlerine dayanır.” şeklinde olmuş.

Türkiye sonuçlarını görmek için buraya tıklayın

İşte 2017 Popüler Arama Sorguları

Dizi

 1. Game Of Thrones
 2. Fi
 3. İçerde
 4. Kalp Atışı
 5. İsimsizler
 6. İstanbullu Gelin
 7. Siyah Beyaz Aşk
 8. Şevkat Yerimdar
 9. Söz
 10. Stranger Things

Diziler listesinde Türk dizilerinin ağır bastığı görünmekte. Dünya çapında en geniş izleyicisi kitlesine sahip dizilerden olan Game Of Thrones, Türkiye’de de başı çekmiş olarak görünüyor. Azra Kohen‘in “Aynı” isimli kitabından uyarlanan Fi dizisi ise en çok aranan ikinci dizi olarak listede yerini almış. İnternet dizilerine olan ilginin artması, Fi’yi de bu alanda üst sıralara taşımış. İlk 10 da yerli yapımların ardından, Netflix‘in de ülkemizde hizmete girmesiyle, Stranger Things ‘de Türkiye dizi listesinde kendine yer bulmuş olarak görünüyor.

Genel Aramalar

 1. Miili Piyango 2017
 2. Stres çarkı
 3. YSK
 4. e-okul
 5. Referandum Sonuçları
 6. Morpa Kampüs
 7. Bayram mesajları
 8. Altın fiyatları
 9. Katar
 10. Arakan

Yeni yılın ilk saatlerinde büyük bir kitle Milli Piyango heyecanı yaşar şüphesiz. Bu durum internet aramalarına da yansımış ve Milli Piyango sorgusunu Genel Aramalar kategorisinde ilk sıraya yerleştirmiş. Yıl içerisinde oldukça konuşulan, bir anda herkesin elinde gördüğümüz ve şimdilerde ise kimsenin adını bile anmadığı stres çarkları ise Google arama trafiğini yeterli derece meşgul etmiş ve listede ikinci sıraya yerleşmiş. Ülke gündemleri çerçevesinde oluşan bu kategori de bayram mesajları ve altın fiyatları her sene olduğu gibi yine listede ki yerlerini almışlar.

Nedir

 1. Pestisit
 2. Varlık Fonu
 3. Chia Tohumu
 4. Başkanlık Sistemi
 5. Kara Cuma
 6. Cushing Sendromu
 7. YouTuber
 8. Kodlama
 9. Stalk
 10. Sübye

Google’a göre bu sene insanların daha araştırmacı ve meraklı olduğu bir sene olmuş. İngilizce “How to” olarak aratılan bir çok terimin ülkemizde ise “Nedir” başlığı altında aratılması bu kategoriyi oluşturmuş. YouTuber olmanın ne kadar popüler bir hale geldiği arama sonuçlarından da görünmekte. Ayrıca insanların kodlama ve yazılım alanında da araştırmalar yapması ülkemiz açısından sevindirici bir durum olmuş. Dilerim ki bu konuda yapılan aramalar da artış olur. Yanlış hatırlamıyorsam son günlerin gözde dizisi Ufak Tefek Cinayetler ‘de işlenen bir konuda kullanılan pestisit insanlar tarafından oldukça merak edilmiş ki listenin ilk sırasında yerini almış.

Yemek Tarihi

 1. Krep
 2. Aşure
 3. Güllaç
 4. Enginar
 5. Kuymak
 6. İçli Köfte
 7. Mücver
 8. Pankek
 9. Trileçe
 10. Humus

Ülkece ağzımızın tadına verdiğimiz önem ortada iken ve son zamanlarda ev hanımlarının interneti daha aktif kullanması ile birbiri ardına açılan yemek tarifi sitelerinin oldukça artması bu sene “Yemek Tarifi” kategorisinin oluşmasına sebep olmuş olarak görünüyor. Harika yemekler yapan teyzelerimizin, YouTuber olma yolunda emin adımlarla ilerliyor olması da oldukça keyif verici bir manzara. Bu kategori de ise oldukça tatlı sonuçlar ortaya çıkmış. Hazır listeyi hazırlamışken bir içli köfte de hiç fena olmazdı diyelim ve diğer kategoriye göz atalım 🙂

Ünlüler

 1. Vatan Şaşmaz
 2. Filiz Aker
 3. İbrahim Erkal
 4. Harun Kolçak
 5. Cem Korkmaz
 6. Metin Hara
 7. Tayfun Talipoğlu
 8. Tarkan
 9. Aleyna Tilki
 10. Murat Başoğlu

Ünlüler kategorisi, yemek tarifleri kadar tatlı değil malesef. Vatan Şaşmaz‘ın talihsiz ölümü tüm ülkeyi yasa boğmuştu ve bu durum da arama sonuçlarına yansımış olarak görünüyor. Çoğunluğu acı haberler olan sonuçların arasında genç ve yeni bir yetenek olan Aleyna Tilki‘yi de görüyoruz. Başarılı sanatçının parlayan yıldızı Google arama sonuçlarına da yansımış.

Şarkı

 1. Gece Gölgenin Rahatına Bak – Çağatay Akman
 2. Sen Olsan Bari – Aleyna Tilki
 3. Erik Dalı Gevrektir – Ömer Faruk Bostan
 4. Yolla – Tarkan
 5. Canavar – Derya Uluğ
 6. Yorumlardan Şarkı – Orjun Işıtmak
 7. Koştum Hekime – Burak King
 8. Kıymetlim – Mustafa Ceceli & İrem Derici
 9. Muhbir – Sıla
 10. Ateşle Oynama – Erol Evgin

Müzik servislerinin giderek yaygınlaştığı 2017 senesinde sevdiğimiz şarkılara ulaşmak çok daha kolay hale geldi. Yeni türler ve yeni sanatçılar ise keşfedilmeyi ve hızlı yükselişlerini sürdürdüler sene boyunca. Virale dönüşen klipler içerikler derken şarkılar adına renkli bir yılı geride bırakıyoruz.

Bu yazımızda sayılı gün sonra geride bırakacağımız 2017 yılının popüler sorgularına değindik. İncelemeyi Türkiye sonuçlarına göre yaptık ancak, küresel çapta veya farklı ülkesel sonuçları merak edenler varsa buradan inceleyebilirler.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: