Bağımsızlık, uğruna ölmesini bilen toplumların hakkıdır.
Mustafa Kemal ATATÜRK
Google SEO

Google Yeni Search Console’u Yayınladı!

yeni google search console
yeni google search console

Tanıdık gelen yüzlerin değişmesine alışkınız. Tasarım trendleri ve internet teknolojilerine paralel olarak her şey değişiyor, tabii da öyle. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Google yeni bir Search Console için kollarını sıvamış ve beta sürümünü sınırlı sayıdaki kullanıcılara sunmuştu. Yalnızca Google tarafından seçilen Tester kullanıcılara sunulan ’un yeni sürümünü artık tüm Webmaster’ların kullanımına hazır. Ya, siz hazır mısınız?

Google yenilenen Search Console’u Beta olarak tüm Webmaster’ların beğenisine sunarak geri dönüşleri toplamak ve Search Console’u en iyi deneyim için yenilemek istiyor. Yenilenen beta sürümde bizleri gelişmiş Arama Performansı menüsü, Dizin Kapsamı, AMP Durumu ve İş İlanı Durum Raporu gibi detaylar bekliyor.

Google’ın kendi Webmaster blogu üzerinden yaptığı açıklamaya göre Beta süreci boyunca Google yenilenen Search Console üzerinde çalışmaya devam edecek, gün ve gün yenilikleri sisteme dahil edecek. Henüz sistemin beta sürecini tamamlamadığını belirten Google, Webmaster’lardan elde edecekleri geri dönüşlerin oldukça önemli olduğuna dikkat çekiyor. Zira Google elde ettiği geri dönütler doğrultusunda sistemin tamamlanacağını söylüyor.

yeni google search console


Eski Search Console
ise şimdilik rafa kalkmayacak. Google’ın tahminlerine göre yeni Search Console’un tamamlanması 1 yıl kadar sürecek. Bu süreç içerisinde Webmaster’lar hem beta hem klasik Search Console sürümünü kullanabilecekler. Her iki sürüm birbiriyle bağlantılı olarak çalışacağı için istediğimiz zaman istediğimizi kullanma konusunda özgür olacağız.

yeni google search console

Search Console’da yapılan en büyük değişiklik kuşkusuz göz alışkanlığımızı değiştiren ve çağın tasarım trendine ayak uyduran tasarımı olacak. Eklenen diğer özellikler sayesinde ise artık Search Console daha etkileşimli ve interaktif bir araç olacak. Sitenizdeki sorunları Search Console üzerinden görebilecek, düzeltebilecek ve düzelttiğimizden emin olduğumuzda bunu kontrol edip Google’ın yeniden tarama yapmasını isteyebileceğiz.

yeni google search console


İşte Google’ın şimdilik paylaştığı kadarıyla Search Console’dan en çok dikkat çeken yenilikler;

Arama Performansı Artık 16 Aylık Veri Sunacak!

Search Analytics’in müptelasıysanız sevindirici bir haberim var artık arama performansı verilerine 16 aylık olacak şekilde ulaşabileceksiniz. Google’ın söylediğine kullanıcılar yıllarca daha çok veri görüntüleme talebinde bulunmuşlar. Google bu güncellemede kullanıcıları kırmayarak uzuun uzuun raporlara erişebileceğimiz değişikliği aktif hale getirmiş. Özellikle yıllık karşılaşmalar yapmak ve uzun vadeli arama planlarını gözden geçirmek isteyenler için bu yeniliğin harika olduğunu düşünüyorum.

Dizin Kapsamı Durumu: Google İndex’lerinize Derinlemesine Bir Bakış

Yenilenen dizin kapsamı durumu artık index’lenen sayfalarımız hakkında daha kapsamlı veriler sunacak. Sorunsuz index’lenen sayfalarımız, potansiyel sorunlar ve Google’ın bazı URL’lerinizi neden index’leyemediği gibi soruların yanıtına bu bölümden ulaşabileceğiz. Ayrıca otomatik mekanizma sayesinde bir index sorunu oluştuğunda yeni Search Console bizi durumdan haberdar edip sorunun çözümü hakkında ipuçlarını paylaşacak.

Arama Geliştirmeleri: AMP ve İş İlanları İçerikleri

Yenilenen Search Console şimdi dahili arama geliştirmelerini de kapsayacak. Şimdilik AMP ve İş İlanları (Job Posting) ile işe başlayan Google, önümüzdeki günlerde yeni servislerin de dahil edileceğinin altını çiziyor. Yeni kapsamlı veri panelleri sayesinde Google’ın tanımladığı hata ve uyarılara ulaşmak daha kolay olacak. Daha önce bahsettiğim kontrollü denetim bu alanlar için de geçerli olacak. Örneğin bir sayfanızda sorun oluştuğunda Google bunu size bildirecek. Sorunu hallettiğinizde Search Console üzerinden sorunu hallettiğinize dair onaylama butonuna basacaksınız. Google sayfada hatanın devam edip etmediğini kontrol edecek ve sorun varsa anında geri dönüş yaparak diğer sayfalarınızın aksaklıklardan etkilenmesinin önüne geçecek.

Yeni Search Console’u Ne Zaman Kullanabileceğiz?

Google, yenilenen Search Console’u kullanmaya hazır olduğunda tüm webmasterları mesaj kutusu yardımıyla haberdar edecek. Bölgesel olarak verilmeye başlanan güncellemeyi ilk elden denemek istiyorsanız önümüzdeki birkaç gün boyunca Search Console gelen kutunuzu gözden kaçırmasınız iyi edersiniz.

 konusunda desteğe ihtiyacınız varsa iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak : https://wmaraci.com/blog/google-yeni-search-console-u-yayinladi-945

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: