Bir milletin ahlak değeri, o milletin yükselmesini sağlar.
Mustafa Kemal ATATÜRK
SEO

Sayfa İçi SEO Tavsiyeleri

sayfa içi seo tavsiyeleri
tavsiyeleri, Merhaba makale serimizin bu yazısında, sayfa içi seo () hakkında, kullanıcıların ve Google’ın seveceği bir takım ipuçları paylaşacağım.

()

Sayfalarınızda kullandığınız URL yapıları büyük önem taşımaktadır. Sayfa URL’lerini olabildiğince kısa ve bakımından zengin tutmanız gerekmektedir.

batuhanozyavru.com/s=123 gibi bir URL tavsiye edilen bir URL değildir. Bunun yerine;
batuhanozyavru.com/site-ici-seo-tavsiyeleri gibi bir URL yapısı kullanmanız önerilmektedir.

seo url yapısı

WordPress ile yapılan sitelerde bu kalıcı bağlantıları Admin Panel > Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar yolundan düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca URL yapısında bulunan ilk 3-5 kelimeye daha fazla önem verildiği Google tarafından bildirilmiştir.

İdeal Sayfa Başlığı

Sayfa içi SEO için, sayfa başlığımız en önemli faktördür. H Etiketlerinin kullanımı ile ilgili makalemizde H1 etikeninin öneminden bahsetmiştik. Sayfa başlığını H1 etiketine almanız gerekmektedir. Başlık oluştururken anahtar kelimeler ile başlamak her zaman daha olumlu sonuçlar doğrurur. Yapılan araştırmalar, anahtar kelimeler ile başlayan sayfa başlıklarının, başlığın ortasında veya sonunda anahtar kelime bulunduran sayfa başlıklarına göre daha yüksek sıralamaya sahip olduğunu ortaya koymuştur.

Sayfa açıklamasına (meta description) dikkat çekici, özgün ve anahtar kelime içeren cümleler yazın.

site içi seo sayfa başlığı

Başlığınıza Niteliyiciler Ekleyin

“2017”, “en iyi”, “inceleme” gibi niteliyici kelimeler kullanmak, hedef anahtar kelimenizin long tail (uzun kuyruklu) sıralanmasına yardımcı olur.

Dış Bağlantılar

Yazınız ile ilgili dış bağlantılar kullanmaya, ancak dikkatli kullanmaya özen göstermelisiniz. İlgili sayfalara giden bağlantılar, tüm dikkatleri sayfanızın başlığına çekmek için Google’a yardım eden bir faktördür. SEOWizz.net tarafından yapılan bir sektör araştırması; yetkili sayfalara giden bağlantılar eklemek (Harvard.edu ve Wikipedia.org gibi) Google’da sayfaların sıralamasını arttırdığını ortaya koymuştur.

Yükleme Hızını Maksimum Seviyeye Getirin

Sayfa yükleme hızı Google için bir SEO kriteridir. İçerik dağıtım ağı (CDN), sıkıştırılmış görüntüler ve kaliteli hosting hizmeti sitelerin hızını arttırmaya yardımcı olur. Gereksiz Javascript kodları ve HTML yapısı ile çok büyük görseller kullanmaktan kaçının. Mümkünse sayfalarınızda cache kullanmaya çalışın. WordPress için cache eklentisini buradan indirebilirsiniz. Sitenizin 4 veya daha az saniyede yüklenmesini sağlayın. MunchWeb tarafından yapılan bir araştırmaya göre kullanıcıların %75’i yükleme hızı 4 saniyeden fazla olan siteleri tekrar ziyaret etmediğini gösteriyor.

Uzun ve Özgün İçerikler Paylaşın

SERPIQ.com tarafından yapılan bir sektör araştırması, “Uzunluk Güçtür” SEO deyimini destekledi. Araştırmalar uzun içeriklerin Google’da önemli derecede daha yüksek sıralama sahip olduğu yönünde. Rekabetin fazla olduğu anahtar kelimeler ile ile ilgili yazılar oluştururken en az 1500-1600 kelime yazmaya çalışın ve az öncede bahsettiğimiz gibi yazılarınızı görsel, video gibi ortamlar ile zenginleştirmeye çalışın. Medya eklentilerinde alt etiketi kullanmaya özen gösterin. Google’da yapılan görsel aramalarda büyük ölçüde artış olduğu ve bu konuya büyük önem verildiği Google tarafından söylenmiştir. Kullanacağınız görsel ve videolarında tıpkı yazı içerikleriniz gibi özgün olmasına dikkat edin. Google, yeni dataları sever.

seo uyumlu özgün makale

Etiket Kullanın

Yazı içeriğinize uygun, anahtar kelime içeren etikeler kullanın.

LSI Anahtar Kelimeleri Serpiştirin

LSI anahtar kelimeleri Google’ın kullandığı, bir sayfanın uygunluğunu (ve muhtemel kalitesini) belirlerken kullandığı yöntemlerden biridir. Bu teknik kullanılarak yapılan aramada aranan kelimenin geçtiği içeriklerin yanı sıra yakın anlamlı kelimeler de arama sonuçlarının en altında gösterilirler.

LSI anahtar kelimeleri Google’In arama sonuçlarının altında “….. ile ilgili sonuçlar” da görebilirsiniz.

seo lsi anahtar kelimeleri

Alt Başlık Kullanın

Yazılarınızı alt başlıklar ile zenginleştirin. Alt başlık kullanımında H etikleri kullanın. Alt başlıkların nasıl kullanacağı hakkında bilgi sahibi olmak için bir önceki yazımız olan, Site İçi SEO İçerisinde Hiyerarşik Yapı Nasıl Olmalıdır başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Yeniden görüşmek üzere hoşçakalın..

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: