Bir milletin ahlak değeri, o milletin yükselmesini sağlar.
Mustafa Kemal ATATÜRK
SEO

SEO Nedir?

Merhaba, bu yazımızda , nasıl yapılır, , konularına değineceğiz.

SEO“ – kısaltmasından oluşan bir terimdir. Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. SEO işlemleri ile arama motorlarının web sitelerini daha kolay bir şekilde taramaları hedeflenmektedir.

SEO (Search Engine Optimization) için arama motorlarının siteleri daha rahat tarayabilmesi için yapılan teknik düzenlemeler, iyileştirme ve optimizasyon çalışmalarının bütünüdür. Bu işlemler “Site İçi SEO” ve “Site Dışı SEO” olmak üzere ikiye ayrılır. Arama motorlarında üst sıraya çıkmak amaçlı yapılan işlemlerin tamamını kapsar.

SEO’nun amacı, açılımı itibariyle “Arama Motoru Optimizasyonu” yani arama motorlarında üst sıralarda listelenmektir. Bu amaç da şüphesiz ki sitelerde yer alan bilgi, hizmet veya ürünleri daha geniş ilgili kitlelere ulaştırmaktır.

SEO; doğal yollarla ulaşamayacağımız web popülerliğine, doğal görünen yöntemler ile ulaşmak için izleyeceğimiz bir yoldur. Bu popülerlik bizi Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkaracaktır.

SEO İnternet reklamcılığının getirisi en yüksek pazarlama yoludur.

?

Popülerlik

SEO doğal yollarla ulaşamayacağımız web popülerliğine, doğal görünen yöntemler ile ulaşmak için izleyeceğimiz bir yoldur demiştik, bu popülerliği sağlayabilmek SEO Uzmanlığı gerektirmektedir.

Popüler olmak meşhur olmak demektir. Sitemizin meşhur olması da doğru orantılı olarak daha fazla ziyaretçi anlamına gelmektedir. Bunu sağlamanın en önemli yolu ise Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almaktır. Google da üst sıralarda yer almak en prestijli reklamdır ancak, bunun için yapılması gereken de aslında reklam yapmaktır. Siteniz için yapacağınız tüm reklam ve tanıtımlar sitenizin popülerliğini arttıracak ve Google bu emeğinizin karşılığını sizi üst sıralara çıkartarak verecektir.

Unutulmaması gereken en önemli ayrıntılardan bir tanesini bu işlemlerin bir süreç gerektirdiği, çok kısa zaman içinde olmasının pek mümkün olmayacağıdır.

Doğallık ve Özgünlük

Google’ın algoritmasında sürekli iyileştirme yapması ve karar mekanızmasını olabildiğince geliştiriyor olması artık başarılı SEO işlemleri yapabilmemiz için doğal olmamaızı mecbur kılmaktadır. Google’da yükselmek sitemizin popülerliğini arttırmaktan geçer demiştik, ancak bu işlemlerin yapay ve sahte olmaması gerekmektedir. Google kendisini kandırmaya yönelik yapılan tüm çalışmaları farketmekte ve siteleri bu durumda cezalandırmaktadır. Yani yanlış yöntemler izlenerek yapılan SEO çalışmaları sitemize büyük ölçüde zarar vermektedir.

Site içeriğinin özgün olması, SEO’ya katkı sağlayan sosyal ağların ve paylaşım sitelerinin aktif kullanması gibi doğal yöntemler sizi mutlaka başarıya götürecektir. Doğal olabilmek için yapılması gereken en önemli işlemlerden bir tanesi çalışmalarımızın kendimize özgün olmasıdır. Bu sebeple yapılan çalışmaların yapısı, zamanı, uygulama biçimi önem taşıyan kriterlerden ilk bir kaç tanesidir.

Doğal yollardan yapılan özgün çalışmalar Google tarafından kısa sürede fark edilecek ve gerekli değeri alacaktır.

Bu yazımızda seo nedir,  seo nasıl yapılır bu konuya bir giriş yapmış olduk. Tabiki seo nedir sorusu oldukça geniş bir cevap içermektedir. SEO kategorimde arama motoru optimizasyonu ile ilgili notlar paylaşmaya devam edeceğim. desteği için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir sonraki yazım olan Site İçi SEO İçerisinde Hiyerarşik Yapı Nasıl Olmalıdır? başlıklı makalemde sayfa içi seo kuralları, H etiketlerinin kullanımı, site içi bağlantılar, site dışı bağlantılar konularında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yeni bir makalede görüşmek üzere..

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: