Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.
Mustafa Kemal ATATÜRK
Wordpress

WordPress Özel Yazı Türü Oluşturmak

oluşturmak, wordpress yazı eklentisi, wordpress yazı özelleştirme, wordpress ek yazı alanları

Merhabalar. Bu yazımızda wordpress yazılar özelliğini kullanarak yeni ve özel bir yazı türü nasıl oluşturabiliriz buna değinmek istiyorum. Özel yazı türü derken ne demek istediğimi ufacık açıklayayım. Diyelim ki sitenizde bir filmler kategorisi oluşturdunuz ve filmleri standart bir düzende kaydetmek istiyorsunuz. Her film için ortak olan özellikleri bir kayıt formu şeklinde kaydetmek ve kullanıcılara da belli bir düzen içinde göstermek istiyorsunuz.

Daha anlaşılır olması için bir görsel ile açıklayalım :

wordpress özel yazı alanları oluşturma

Bu şekilde hem kaydetme işlemini daha kolay bir hale getirebilir, hemde kullanıcı tarafında düzgün bir görünüm oluşturabilirsiniz. Peki bu özel yazı türlerini nasıl ekleyebiliriz şimdi buna bakalım.

Öncelikle aşağıdaki kodu temamızın functions.php dosyasına ekliyoruz.

Kodu eklediğimiz zaman ilk görselde olduğu gibi yeni özel bir yazı alanın oluştuğunu göreceksiniz. Ancak yeni film ekle dediğimizde film özelliklerine ait form henüz yok. Eklediğimiz bu kod ile sadece özel bir yazı alanı oluşturduk. Şimdi gelelim film özelliklerini kaydedeceğimiz özel bir form oluşturup , bu form ile özel yazı alanımızı ilişkilendirmeye..

Ben bu işlem için bir eklenti kullanmayı tercih ediyorum. Eklenti sayesinde özel alanları daha kolay oluşturup ilişkilendirmek mümkün.

Kullanacağımız eklentinin adı,  (wordpress gelişmiş özel alanlar)

Eklentiyi indirmek için buraya tıklayın. Eklenti ile ilgili detaylı bilgi ve açıklama için buraya tıklayın.

Eklenti kurulumu yapmayı bildiğinizi varsayarak devam ediyorum, bilmeyenler ise buradan wordpress eklenti kurulumu hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Eklentiyi kurup aktif ettikten sonra Admin Panel menümüzde Özel Alanlar diye bir bölüm oluşacaktır. Bu kısımdan Yeni Ekle diyerek ilgili formumuzu oluşturuyoruz. Ben örnekte verdiğimiz gibi film alanları için oluşturduğum formu sizlerle paylaşacağım. Siz bu örnekten yola çıkarak kendi ihtiyaçlarınıza özel bir form oluşturabilirsiniz.

wordpress özel yazı alanları oluşturma

Alan grubumuza bir isim verdikten sonra +Alan Ekle butonuna tıklıyoruz ve kullanacağımız alanları oluşturuyoruz.

wordpress özel yazı alanları oluşturma

Alan Adı kısmına yazacağımız bilgiyi daha sonra frontend kısımda kullanıcılara veri gösterirken kullanacağız. Bu bilgi bize lazım olacağından sadece ve anlaşılır terimler seçmenizi öneririm.

Alan Tipi kısmından ise veriyi ne şekilde kaydedeceğimizi seçiyoruz. Metin, checkbox (seçim kutusu) veya hangisini isterseniz. Diğer kısımlarıda kendinize göre özelleştirebilirsiniz.

Tüm alanlarımızı oluşturup formumuzu hazır hale getirdikten sonra görüntü şu şekilde olacaktır:

wordpress özel yazı alanları oluşturma

Formumuz hazır hale geldiğine göre şimdi yazının başında oluşturduğumuz filmler adındaki özel yazı türümüz ile ilişkilendirebiliriz. Kurallar kısmında bulunan kural grupları ile bu işlemi halledebiliriz. Kural grubu olarak Yazı Tipi, kural olarak eşitse ve karşılık olarak ise filmler ‘i seçiyoruz. Biz özel bir yazı tipi oluşturduğumuz için bu işlemi yaptık. Ancak eklentinin farklı bölümler ile ilişkilendirilmesi de mümkün. Örneğin sayfalar, kategoriler veya taksonomiler ile ilişkilendirerek farklı amaçlar içinde kullanabilirsiniz.

wordpress özel yazı alanları oluşturma

Artık Filmler adında bir kayıt alanımız bulunmakta, ve filmler için oluşturduğumuz özel alanlarımız kullanıma hazır duruma geldi. Şimdi ise bu bilgileri kullanıcılara nasıl göstereceğiz buna bakalım.

Temamızın single.php dosyasını açıyoruz. Bunun sebebi oluşturduğumuz firmalar kayıt biçiminin yazılardan miras alıyor olması. Özel alanlar formumuzu da firmalarla ilişkilendirdiğimiz için haliyle gösterilecek sayfa da single.php sayfası olacak.

single.php wordpress’in kendi özelliği olan yazılar kısmına eklediğimiz yazıları da göstereceği için bilgileri if else ile kontrol ediyoruz. eğer boş ise göstermesin ki yazılar içinde anlamsız görüntüler oluşmasın.

Bu kodu single.php dosyasında görünmesini istediğimiz yere ekliyoruz. the_field(‘film_adi’) bu kısıma dikkat ederseniz, özel alan oluştururken Alan Adı kısmında verdiğimiz değer olduğunu anlayacaksınız. Diğer tüm alanları da bu şekilde alan adı bilgisini değiştirerek ekliyoruz. ilk satırda bulunan if içinde de aynı değer ile kontrol ettiğimize dikkatinizi çekmek istiyorum.

Böylelikle bu özel alanları kullanıcılara göstermiş olduk.

wordpress özel yazı alanları oluşturma

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Yeniden görüşmek üzere hoşçakalın.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: