Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.
Mustafa Kemal ATATÜRK
Wordpress

WordPress Yazı Sürümlerini Kapatmak ve Silmek

serimizin bu bölümünde, yazı sürümleri nedir, ,  konularını ele alacağız.

WordPress’in 2.6 versiyonundan sonra kullanıcılar tarafından pek de beğenilmeyen bir özellik eklendi. Yazı sürümleri özelliği sayfa ve yazılarda yapılan her bir güncelleme işlemini kayıt altında tutmaya yarıyor. Ancak bu özellik gerekli olmadığı durumlarda veritabanının gereksiz yere şişirilmesine ve devamlı güncellenen sayfaların özellikle admin panel tarafında bir süre sonra kasmalara sebep oluyor.

Yazı sürümleri özelliğine ihtiyacınız yoksa boş yere kullanmanıza gerek yok. Bu özelliği devre dışı bırakmak kolay. Yazı sürümleri özelliğini kapatmak için wp-config.php dosyasına ufak bir kod eklemek yeterli.

Yazı Sürümleri Özelliği Nasıl Kapatılır?

Ana dizinde bulunan wp-config.php dosyasını açalım ve içine şu kodu yazalım:

Buraya kadar herşey tamam, ancak siz bu özellikten haberdar olana kadar veya kapatana kadar bazı yazıların gereksiz kopyaları veritabanınızda birikmiş olabilir. Özelliği kapattığımıza göre veritabanımızda bu bilgileri tutmamıza gerek kalmamış demektir. Yazı sürümleri bilgilerini veritabanından silmek de oldukça kolaydır.

Yazı Sürümleri Nasıl Silinir?

Yazı sürümlerini silmek için yapacağımız şey veritabanında bir SQL sorgusu çalıştırmak olacaktır. Bu işlemi phpmyadmin üzerinden yapacağız. Bu işlemi gerçekleştirirken kullanabileceğimiz iki adet sql sorgu cümlesi vardır. Birinci sorgu orjinal olmayan, yani yazının kopyası olan (eski sürüm) yazıların ID numaralarını bulmamızı sağlar.

İkinci sorgu ise söz konusu kopya yazıları silmemizi sağlayan sql cümlesidir.

Bu işlem ile wordpress sitemizin daha hızlı ve dinamik çalışması için bir müdahalede bulunmuş olduk.

, arayanlar iletişime geçebilirler. Hoşçakalın.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: